Kategorie
Uncategorized

Jakie buty na sztuczną murawę?

Wybierając się na boisko ze sztuczna nawierzchnią powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Nasze „korki” które dają świetną przyczepność na naturalnej trawie mogą nie niewłaściwie „współpracować” z nawierzchnią z syntetyczną.

Gra na sztucznej nawierzchni

Dzisiaj sztuczna trawa jest praktycznie nieodróżnialna pod względem wyglądu. Uważa się ją za tak samo bezpieczną jak naturalną trawę a nawet bezpieczniejszą w warunkach zimowych.

Tradycyjne buty piłkarskie są zaprojektowane tak, aby wbijać się w podłoże. Ostrza i pełne kołki są projektowane z myślą o grze na miękkiej nawierzchni, dlatego dają dużo przyczepności. Sztuczna nawierzchnia oraz mata na której jest ona położona wraz z granulatem jest twardsza i mniej przepuszczalna. Nie zapewnia odpowiedniego komfortu ani wsparcia na sztucznej trawie dla standardowych butów. Z tych powodów jest często zabronione na boiskach pokrytych sztuczną trawą noszenie takich butów do gry – ponieważ mogą one niszczyć powierzchnię murawy.

W co się ubrać na syntetyczną trawę?

Najważniejszym elementem buta przeznaczonego do gry na sztucznej trawie jest podeszwa. Buty typu turf są specjalnie zaprojektowane do noszenia na sztucznej trawie. Mają twardsze podeszwy niż tradycyjne buty piłkarskie. Wybierając więc takie model buta szukaj zaokrąglonych, plastikowych korków, które są krótsze niż standardowe. Te kilkadziesiąt małych korków wpojonych w podeszwę zapewnia doskonałą przyczepność do tego typu murawy niezależnie od warunków, a przy tym jej nie zniszczy. Najwięksi i najpopularniejsi producenci tacy jak Adidas i Nike oferują wiele dedykowanych modeli na ten rodzaj nawierzchni. Możemy spotkać zatem dwa rodzaje podeszwy z oznaczeniami TF oraz AG. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest bardziej dla profesjonalistów. Podeszwa TF będzie odpowiednia dla osób grających dla przyjemności lub na szkolne zajęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.